Dawno temu żył sobie król i królowa, a zwykli oni byli codziennie mawiać: “Ach, gdybyśmy mieli dziecko”, lecz dziecko ciągle nie przychodziło na świat*
Dlaczego dziecko nie przychodziło na świat? Król i królowa mówili, że go pragną. Na pewno mieli świetne warunki, aby je wychować. Wspólnie o nim marzyli.

Dlaczego zatem dziecko nie przychodziło?

Może mieli jakiś problem zdrowotny, który utrudniał poczęcie? Nic o tym w bajce nie ma, załóżmy więc, że nie. Dlaczego więc król i królowa nie mogli mieć dziecka?

Czyżby problem leżał głębiej, na nieświadomym poziomie?

Ustawienia systemowe mogą pomóc w odnalezieniu głębokich przyczyn, dla których ludzie nie mogą mieć dzieci.
Bywa, że para nieświadomie wchodzi w dynamikę, która blokuje poczęcie. Na czym to polega? Np. na jakimś poziomie para odtwarza historię sprawcy i ofiary – trudną, niedomkniętą relację ze swoich systemów. Mimo, iż para chce dziecka, w ich systemie nie ma na nie miejsca.

Bywa także, że któreś z partnerów „rezonuje” z historią rodzinną, która mówi, że rodzicielstwo jest trudne, zagrażające, bolesne. To może być trauma ciąży zakończonej niepowodzeniem, pamięć ciężkiego porodu, śmierć matki przy porodzie czy ból utraty dziecka. Tak trudne doświadczenie, że przodek lub przodkini nie byli w stanie go przeżyć ani opłakać straty. Zepchnęli je na dno swojej duszy, aby móc żyć. To doświadczenie może odzywać się właśnie w Tobie…

 

Co zrobić w takiej sytuacji? Warto przyjrzeć się swojemu nastawieniu do rodzicielstwa i lękom z nim związanym, także podczas ustawień systemowych. To może być bolesne, ale prowadzi do pięknego celu.
Zdarzyło się raz, że gdy królowa siedziała w kąpieli, z wody na ląd wyskoczyła żaba i rzekła do niej: “Twoje życzenie spełni się. Nim minie rok, na świat wydasz córeczkę.” Co żaba rzekła, to się też stało*.

Anna Kuberacka

*„Śpiąca królewna”, Baśnie Braci Grimm http://www.grimmstories.com/pl/grimm_basnie/spiaca_krolewna