„Kiedy pisklęta się wyklują, lecą w różnych kierunkach.

Potem budują gniazda a następnie same mają potomstwo. Tak tez w różnorodny sposób i na wielu poziomach rozwija się praca z ustawieniami i ruchami Duszy.” Bert Hellinger.

Ustawienia ewoluowały za życia Berta i nadal są w ciągłym ruchu. Rozwijały się od klasycznych, mówionych ustawień systemowych aż po dzisiejsze – ciche ustawienia rodzin.

Wielu terapeutów nadal pracuje klasycznie. Zwłaszcza młodych stażem. Pozwalają oni mówić reprezentantom i poruszają się w obrębie wcześniej ustalonych granic. Zaś ci, którzy są dłużej na ścieżce poznania pracują cichymi ustawieniami. Bez zamiaru, lęku i bez koncepcji dają się prowadzić ruchom, które wszystko i wszystkich łączą w Całość pulsującą miłością.

Jednak nawet w obrębie tzw. klasycznych lub cichych ustawień jest wiele ścieżek i wiele różnic.

Spotkacie się z nurtem ustawień traumy, ustawieniami symbolicznymi, ustawieniami karmicznymi, ustawieniami astrologicznymi i planetarnymi, ustawieniami połączonymi z rytuałami szamańskimi a nawet ustawieniami połączonymi z ezoterycznymi rytuałami oczyszczeń….

Niektóre są bardzo dalekie od swojego pierwotnego źródła – czyli sposobu działania Berta Hellingera. Różny styl pracy prezentują nawet najbliżsi współpracownicy i przyjaciele Hellingera, którzy byli przy nim do końca. Inaczej pracuje Wolfgang, który dostrzega w ustawieniach także wymiar karmiczny a inaczej Gerhard – który otwarcie mówi, że nie wierzy w reinkarnację. Jeszcze inne ustawienia spotkacie u Sophie Hellinger, żony Berta.

 

pomoc dla osób po traumie wojennej

Każdy z nas, uczniów Berta i uczniów jego uczniów dodaje coś od siebie.

Każdy pracuje w granicach jakie wyznacza mu jego poziom rozwoju emocjonalnego i duchowego, jego przekonania i poczucie tożsamości. Sama wiele razy spotkałam się z tezami, które mnie zaskoczyły. Na przykład kiedy prowadzący ustawienie dowodził, iż antykoncepcja jest duchowo szkodliwa. Albo kiedy ktoś twierdził jakoby ustawienie pokazało, że Putin jest obrońcą Europy.

Dzisiejszy rozwój metody przypomina drzewo, którego gałęzie odchodzą w różnych kierunkach ze wspólnego pnia. Niektóre są proste i krótkie, inne grube i powyginane od wiatru.

Można go także porównać do różnych stylów w modzie. Dzisiaj prawie wszystko jest w niej dozwolone. Do opery możesz iść w dżinsach, kostiumie lub wieczorowej sukni.

Zanim pójdziesz do kogoś na ustawienia posłuchaj co mówi i zobacz co robi. Sprawdź, czy jest Ci z nim po drodze i czy może Cię zainspirować w Twoim rozwoju.

Małgorzata Rajchert-Lewandowska