Uzależnienia chemiczne
Uzależnienia CHEMICZNE (alkohol, narkotyki, dopalacze, leki) najczęściej są przejawem „ruchu do śmierci”.
- Tęsknota za kochaną zmarłą osobą np. dzieckiem (także usuniętym dzieckiem), partnerem, rodzeństwem lub rodzicem zmarłymi w dzieciństwie. Jest to dynamika „ podążam za tobą”.
- Kara, którą sobie wymierzamy za krzywdę wyrządzoną komuś (za zabicie kogoś, trwałe okaleczenie, aborcję, oddanie dziecka, ukrywanie prawdy o tym kto jest biologicznym rodzicem).
- Pokutowanie w imieniu kogoś, kto wyrządził komuś krzywdę. Z miłości do sprawcy bierzemy na siebie jego winę tak, jakbyśmy mówili „ja za ciebie”.
-
Samokaranie – czujemy się winni, chociaż realnie nie zawiniliśmy np. rodzice czują się winni, kiedy dziecko jest nieuleczalnie chore lub niepełnosprawne, matka gdy poroni dziecko, dziecko gdy jego matka umiera przy porodzie, zdrowe rodzeństwo gdy ma niepełnosprawne rodzeństwo.
-
Lojalność do wykluczonego uzależnionego ojca, kiedy matka stoi dziecku na drodze do niego. Dziecko poprzez uzależnienie pokazuje matce „jestem taki jak tata. Kocham go”.
-
Tęsknota za ojcem nieobecnym fizycznie lub emocjonalnie.
Uzależnienia behawioralne
Uzależnienia BEHAWIORALNE to uzależenienia np. od internetu, gier, hazardu, jedzenia, zakupów, słodyczy, seksu itd.
PRZYCZYNY:
- Niekiedy tak jak w uzależnieniach chemicznych (patrz powyżej).
- Najczęściej uzależnienie „zastępuje” rodzica – ojca lub matkę. Poprzez nałogowe zachowanie chcemy osiągnąć stan spełnienia jaki daje dziecku miłość rodzica.
Leczenie
- W przypadku poważnych uzależnień chemicznych najpierw i bezwzględnie leczenie w poradniach lub ośrodkach terapii uzależnień. Po przejściu terapii uzależnienia, kiedy osoba utrzymuje abstynencję i radzi sobie z emocjami warto skorzystać z Ustawień Systemowych lub/i psychoterapii.
- W uzależnieniach behawioralnych najpierw leczenie w poradni terapii uzależnienia lub w mniej zaawansowanym stadium uzależnienia – psychoterapia indywidualna. W kolejnym kroku można skorzystać z warsztatów Ustawień Systemowych wg. Berta Hellingera.
Małgorzata Rajchert-Lewandowska